Monit – co powinniśmy wiedzieć, na jego temat?

Zdarza się, że osoby, które wzięły pożyczki nie palą się do zwrotu pieniędzy. W takiej sytuacji firmy stosują różne metody odzyskania pieniędzy. W pierwszej kolejności wybierają monit, czyli przypomnienie o tym, że już minął termin spłaty zobowiązania lub ponaglenie do zapłaty. Bywa, że jest to kosztowne rozwiązanie, a wszystkie koszty pokrywa właśnie dłużnik, więc czasem warto się zastanowić, czy warto się spóźniać z ratami.

Ile kosztuje monit?

Monit może przybierać kilka form, a jego koszty zależne są od rodzaju, który wybierze pożyczkodawca. W pierwszej kolejności stosuje się monit elektroniczny, który jest najtańszy. Jego koszty wahają się w granicach 2 – 5 zł. Następny jest monit telefoniczny, ten z kolei kosztuje ok. 10 – 50 zł. Jeśli to nie zadziała dostaniemy list, a będzie nas on kosztować 60 – 80 zł. Zanim firma wstąpi na drogę sądową, może jeszcze zastosować windykację terenową, czyli wyśle do nas pracownika. Taka wizyta może nas kosztować 100 zł.

Ile mamy czasu na spłatę pożyczki?

Stało się wzięliśmy pożyczkę, ale niedokładnie przeczytaliśmy umowę, a teraz ja gdzieś zawieruszyliśmy i nie wiemy, ile mamy czasu na jej spłatę. Obawiamy się, że teraz opóźnimy się ze spłatą i dostaniemy monit, więc zastanawiamy się, ile mamy czasu na spłatę. Z reguły chwilówki należy spłacić w terminie 30 dni, a zwykłe pożyczki spłacamy w ratach miesięcznych. Najlepiej skontaktować się z firmą pożyczkową i dopytać się o terminy.